Reklam
ALİ DİKİLİTAŞ

ALİ DİKİLİTAŞ

Farklı Bakış

Bedel ödetemiyorsan, bedel ödersin

04 Kasım 2019 - 19:59
Reklam

Konyaspor’da yeni stadyum ile birlikte hedef ve beklentiler arttı,  2015-2016 futbol sezonunda ligi üçüncü sırada bitiren Konyaspor, 2016-2017 futbol sezonunda ise Türkiye kupasını kazandı. Bu başarılar Konyaspor için hedeflerin büyümesine neden oldu. Bu başarılarda önemli pay sahibi olan Aykut Kocaman 2016-2017 futbol sezonu sonunda Konyaspor’dan ayrılınca deyim yerindeyse Konyaspor boşluğa düştü. Aykut’suz günlerde Konyaspor 4 teknik adam değiştirdi ve gözler kulübede hep Aykut Kocaman’ı aradı.

2018-2019 futbol sezonunun 13. haftasında Aykut Kocaman yeniden Konyaspor’da göreve başladı. Tabi Konya Aykut Kocaman’a, Aykut Kocaman Konyaspor’a kavuştu.  Konya’da Aykut Kocaman’ın bitmez tükenmez bir kredisi var zira hocanın olmadığı dönemde alınan başarısız sonuçlar eski başarıların özlemi bu sonucu doğurdu. Aykut Kocaman, Konyaspor ile  Türkiye’de uzun vadede başarılı olabilecek bilgi ve birikime sahip bunu asla tartışamayız. Hocanın olmadığı dönemde 6 saniyede hücum etmeye çalışan çakma filozofları görünce hocaya inancımız çok yüksek.

Aykut Kocaman geldiği günlerde doğal olarak eski öğrencileri ile olan gönül bağı dikkatlerden kaçmadı. Hocaya bu manada her zaman hak verdim ancak aradan geçen zaman bazı şeylerin dejenere olmasına sebep oldu. Oyuncular yaşlandı, formsuzluklar, sakatlıklar bunların hepsini toplayınca ortada eski günlerin özlemi ile birlikte istenen başarının bir türlü yakalanamaması gerçeği ile karşı karşıyayız. Hoca eski oyuncularına ahde vefa gösteriyor bir noktaya kadar bunu anlayışla karşılamakla birlikte bir yerde hocanın artık yeter demesi gerektiğini düşünüyorum. Hoca bunu yapmadığı için tepkiler gelmeye başladı, 36 yaşında Ali Turan’ın forma giymesi, Amir’in kurtarıcı olarak devamlı süre alması ve beklentilerin uzağında kalması hocayı zora koşuyor. Filipovic’i gönderip, Anicic’i transfer etmekte bana hiç mantıklı gelmedi. Yüksek bedelleri ileri sürerek Yatabare ve Jahovic’i gönderip 1.6M EURO bedel ile 1 yıllık Bajic’ikiralamak ta Aykut Kocaman’ın tartıştığımız kararlarından biri. Aykut Kocaman uzun vadede mutlaka başarılı olacaktır, bundan şüphe duymuyorum.

Konyaspor yönetimine gelince geldikleri günden beri iyi niyetlerinden şüphem olmadı ama acemi oluşları içlerinde tecrübeli bir isim bulunmaması beni hep kaygılandırdı. Keşke Kudret Fikirli yönetimde olsaydı. Özellikle Hleb ve Maricatransferlerinden sabıkalı Selçuk Aksoy ve Mehmet Günbaş dışında bu işlerin yakınında olan yönetici olmaması hep dezavantaj oldu. Eleştiriyor olsam da sadece Selçuk Aksoy ile bu işin yürümeyeceği besbelli bir durum. Teknik kadroya güven sonsuz olmasına karşın zaman zaman teknik kadro ile tartışmak gerekir, bu noktada yönetim çok zayıf kalıyor. Ali Çamdalı konusunda, Anicic ve Bajic transferlerinde yönetim insiyatif alma becerisini gösteremedi. Kulübün sırtında oluşan borç yükü de yönetimin hareketini kısıtladı.

10-15 gün öncesine gidecek olursak, Malatya maçında yirminci saniyede Serkan kırmızı kart görünce 90 dakika 10 kişi oynadık ve hem 3 puan kaybettik, hem de çok hırpalandık üzerine 5 gollü Fenerbahçe mağlubiyeti hepimizi gerdi, onun üzerine kupada 2 lig temsilcisine 120 dakika sonunda mağlup olup elenince ortam iyice gerildi. Yönetime acemi diyorum neden başarısızlık varsa kelle alacaksın ceza keseceksin ve ortamı yumuşatacaksın. Yönetimde bu işleri yapacak tecrübe olmayınca tribündeki taraftar gibi olanları izlemekle yetindiler. Ne yapılabilirdi? Malataya maçı sonrası Serkan’a ceza keserdin, Fener maçı sonrası Ertuğrul’un sözleşmesini fesih ederdin ortam yumuşardı yapamadılar.

Eyüpspor’a elenince ipin ucu kaçtı, bu tür durumlarda ya hocaya fatura kesilir, ya futbolcuya, yada futbol şube sorumlusuna bunların hiçbirine fatura kesemiyorsan faturayı yönetim komple öder. Hocaya fatura kesme lüksümüz yok, Ertuğrul’u da kurban edemedik, futbol şube sorumlusu bedel ödemedi, geldik Gençlerbirliği maçına taraftar gerildi, dakika 60 takım 1-0 önde taraftar geri pas yapan oyuncuyu ıslıklamaya başladı. 90+ da golü yedik maç berabere bitti. Şimdi ayıkla pirincin taşını. 

7 hafta daha bu oyuncularda devam etmek mecburiyetindeyiz. Hocaya güven duyuyoruz ve zaman veriyoruz, kalan 7 hafta içinde oluşacak herhangi olumsuzluğu Konyaspor camiası kaldıramaz. Konyaspor için tek kurtuluş Sivas maçından puanla dönmekten geçiyor, sonrasındaki milli arada ise ortam biraz yumuşar ve umarım Hurtado takıma katılır ve ekstra katkı sağlar. Beşiktaş mücadelesinde puan kaybının tahammülü olmakla birlikte mağlubiyet yönetimi içinden çıkılmaz bir duruma götür.

Zamanında önlem alamayan yönetim için Sivasspormücadelesi son şans. Maalesef bu işin yazılı olmayan kuralı bu. Sivas’tan gelecek her puan yönetim için çok değerli ve buna göre önlem almak gerekiyor. 

Bedel ödetemiyorsan, bedel ödersin.

Devre arasına 7 hafta var ve Konyaspor için durum hiç iç açıcı değil. 

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.