KASIM GÖÇER

KASIM GÖÇER

Analiz

Konyaspor'un acil durum taktiği!

01 Eylül 2019 - 15:43

Geride kalan üç haftada Konyaspor'un en önemli eksikleri olarak ön alandaki beceri yetersizliği ve santraforunun etkisizliği öne çıkıyor. Antalyaspor maçında buna bir de savunmadaki bireysel hatalar eklendi.

      Konyaspor oyuna topu kontrol ederek başladı.  Antalyaspor  ise hızlı ataklarla bulacağı  pozisyonlara bel bağlamıştı.  Maç bu minvalde devam ederken Ali Turan’ın gereksiz bir hareketi sonucu bir penaltı golüyle şans Antalyaspor’un yüzüne güldü.

      Golden sonra Konyaspor baskısı beklenirken aksine takım  bir süre demoralize oldu. Oyunun bu kısmında topu  kontrol etmekte zorlandı, Antalyaspor Konyaspor  kalesine daha çok gitmeye başladı.  Antalyaspor'un çok adamla  geldiği  anlarda kontrataktan Milosevic ile golü bulsa da gol VAR'a takıldı.  İptal edilen golden sonraki periyotta Konyaspor’un yeniden baskı kurma çabalarıyla  ilk yarı bitti.

      İkinci yarı Aykut Kocaman köklü bir taktik değişikliğe gitti. Ferhat ve Ali Turan'ın yerine Ali Çamdalı ve Miya’yı alarak ikinci yarıya başladı. Jevtovic stopere geçti. Milosevic kanada , Miya forvet arkasına geçti. Skubiç sol bek oynamaya başlarken Ömer Ali de ikinci devreye sağbekte başladı.  Ön alandaki beceri eksikliğini Miya’yı oyuna alarak ve ofansif beklerini öne çıkararak gidermeye çalıştı.

     Bu değişiklikler ve taktik plana Aykut Kocaman'ın gol gereken zamanlar için geliştirdiği, üzerinde özenle çalışılmış bir acil durum stratejisi diyebiliriz. Bu taktik işe yaradı. Ömer Ali savunmanın sağından hücuma kalkarak Daci’nin Antalyaspor savunması arkasına sarkmasını sağladı. Daci'nin ortasında Bajic kafa ile beraberliği sağladı. Yine sağdan gelişen bir atakta bu sefer Miya defans arkasına sarkarak  golü buldu.

     Konyaspor öne geçti geçmesine ancak maçın ikinci yarısındaki  on bir ve uygulanan taktik tamamen hücum aksiyonları ve gol üzerine kurgulanmıştı. Hücum anlamında başarılı olan bu uygulama futbolcularda skoru koruma güdüsü oluşunca  zafiyetlerini göstermeye başladı. Bu sefer Anicic'in bireysel hatası ile skora denge geldi.

     Aykut Kocaman'ın eleştiri alan oyun taktiğine tezat oluşturacak şekilde özellikle ikinci yarı seyir zevki yüksek bir maç oldu. Tartışmaya açık hakem kararları yine vardı.

     Antalyaspor'un kazandığı penaltı hakem çalsa da çalmasa da her halükarda tartışılabilecek bir pozisyondu. Hakemin takdir yetkisi alanında kalan bu pozisyonda hakem tercihini penaltıdan yana kullandı.

    VAR'a takılan gole gelince pozisyon başlangıcında elle oynama var. Ancak pozisyonun üstünden pozisyon geçiyor. VAR bu durumlarda kafa karışıklığı oluşturuyor. VAR nereye kadar geriye gidecek. Mesela o pozisyonda elle kontrolden sonra Konyaspor  iki , iki buçuk dakika top çevirdikten sonra gol olsa iki buçuk dakika geriye gelinecek miydi?

Pozisyon özelinde Bajic'in vuruşu gol olsa iptal mantıklı olabilirdi . Ancak Bajic iki kez deniyor, savunma müdahale ediyor, ilk pozisyon geçiyor ve savunma yerleşiyor , sonra top Miloşeviç’in önüne atılıyor ve Milosevic'in vuruşunda gol oluyor. VAR üç pozisyon geri dönüp golü iptal ediyor. Burada soru şu: VAR ne kadar ve kaç pozisyon geriye dönebilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.