KASIM GÖÇER

KASIM GÖÇER

Analiz

Puan İyi, Oyun Soru İşareti

26 Ağustos 2019 - 15:12

Galatasaray ev sahibi avantajını iyi kullanan, taraftarının desteği ile rakip takıp üzerinde her türlü baskıyı uygulayan bir takım. Galatasaray'ın Konyaspor karşısında zaman zaman baskı kurması beklenen bir durumdu. 

Maçın ilk devresinde Galatasaray topa daha fazla sahip olan ve atak görünen takım olmasına karşılık sadece bir kez net pozisyona girebildi. Bu pozisyonda Serkan başarılıydı. Konyaspor savunması ilk yarıda çok dikkatli oynadı ve Galatasaray'ın ceza alanına çok adamla girmesine izin vermedi.

 İkinci yarı ise oyun Konyaspor ceza sahasında oynanmaya başladı. İlk yarı en azından başarılı bir savunma yaptığını söylemek mümkünken ikinci yarı Galatasaray golüne kadar Konyaspor'un oynadığı futbolun ve savunma anlayışının izah edilebilir bir yanı yoktu.

Golden sonra futbolun psikolojik faktörleri devreye girdi ya Galatasaray atak oynamaktan vazgeçti  ya da Konyaspor atak oynamaya karar verdi, bilemiyorum ancak Konyaspor daha aktif bir oyun oynamaya başladı.

İlk yarı Galatasaray ceza alanı içinde Diagne'nin elle oynamasını görmezden gelen Mete Kalkavan, Seri'nin Jevtoviç'i sakatlama girişimini sarı ile geçiştirmeye çalışacaktı ki VAR'a takıldı. VAR uyarısı ile Konyaspor kalan dakikalarda  bir kişi fazla oynama avantajını yakaladı.

Klubedeki yetersizlik işte tam bu noktada bir kez daha kendini gösterdi. Rakibi on kişi ve bir farklı mağlup durumda olan Konyaspor'da teknik direktör Aykut Kocaman maçı çevirmek için oyuna Ali Çamdalı ve Ali Yaşar'ı almak zorunda kaldı. Çünkü Konyaspor'un klubesinde oyunu çevirebilecek ofansif oyuncusu yok.

Sezon başında ayrılan hücum oyuncuları Jahoviç, Yatabare, Fofana, Traore. Sakatlığından dolayı Hurtado'dan  ümit kesildiğine göre listeye Hurtado'yu da ekleyebiliriz. Yani eksilen beş ofansif oyuncuya karşılık sadece iki ofansif oyuncu Miya ve Bajic alındı.

Bajic zaten Konyaspor'dan ayrıldığı durumda değil. Dünyanın en sert liglerinden birinde İtalya liginde Udinese takımında antremana çıkmış bir oyuncunun daha güçlenerek Konyaspor'a dönmesini bekliyordum. Başakşehir'de yedek beklemek Bajic'i epeyce geriye götürmüş. Mevcut hali ilk Konyaspor dönemindeki Bajic'in bile gerisinde görünüyor. Rakip stoperleri hiç bozamıyor, rahatsız edemiyor. Peki Bajic'e alternatif var mı? Yok.

Sonradan oyuna giren Miya topla buluşma konusunda istekliydi. Oyunda kaldığı yarım saat için topla sık sık buluştu. Basit pasları yerini bulurken zor ara pasları isabetsizdi. Buna karşılık Miya'nın kaleyi her gördüğünde şut atmaya çalışması, attığı şutları tutturamasa da kaleyi araması hanesine artı olarak yazılabilir.

Kaleye şut demişken bence Jönsson kaleyi daha çok denemeli. Geçen yıl neredeyse attığı her şut gol olan Jönsson uzatmalarda ceza sahası içinden şık vuruşuyla Konyaspor'a bir puanı getirdi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.