ŞENYURT ÖZBAY

ŞENYURT ÖZBAY


PUANI 'ASLAN'IN AĞZINDAN KAPTILAR!

08 Şubat 2016 - 14:26

Bazı maçlarda çok iyi bir oyun beklemek hayalcilik olur.

Her maçın büyük riskler taşıdığı gerçeği de unutulmamalı.

Süper Lig serüveni öyle kolay yutulur lokma değil. Alınan puan ya da puanların  her açıdan değer taşıdığı da bir gerçektir.

Torku Konyaspor'un ligin 20. haftasına kadar geçirdiği aşamalara baktığımız zaman Süper Lig tarihinde aldığı en başarılı sezonu yaşıyor.

Ligin 3. haftasında içeride aldığı  Galatasaray yenilgisi sonrasında Osmanlıspor'u kendi sahasında 2-1'le geçmek adeta bir dirilişin habercisiydi.

17 maçta sadece 5 yenilgi nedense hep İstanbul takımlarına karşı olmuştu. Bu hafta Galatasaray maçına gelinceye kadar hem içeride ve hem de dışarıda gösterilen başarı sonrasında kafalarda yine bu maçın sonucu merakla bekleniyordu.

"Torku Konyaspor yine İstanbul'un sert rüzgarına mı yakalanacaktı?"

Hayır bu kez böyle olmadığı. Puan 'Aslan'ın ağzından koparıldı.Belki sonuç beklenenden daha farklı olabilirdi. Ancak Torku Konyaspor'un bir türlü çözemediği ofansif durgunluğu yine kendisini gösterdi.  Bu sorun olmasaydı belki de Galatasaray karşısında üç puan bile alınabilirdi.

***

Türk Telekom Arena'da oynanan maçın  ilk yarısında Galatasaray  hücumda çoğalmakta zorlandı. Bunun başlıca nedeni Torku Konyaspor topa daha fazla sahip olup paslaşarak  rakibinin tempo yapma fırsatı vermedi.

İşte Torku Konyaspor'un eksik tarafları burada kendisini gösterdi.

Torku Konyaspor'da rakip defansı yıpratacak, atılan toplarda rakibini bire bir yakaladığı an onu geçebilecek süratli bir oyuncusu yok. Uzaktan kaleye şut atabilme cesareti yüzdesi zayıf.

Defans ve orta alan kuşkusu hemen hemen yok olmuş durumda.   Skubic, Ali Turan, Vukovic, Douglas defans dörtlüsü artık tam anlamı ile beton gibi. Takıma yeni uyum sağlamaya çalışan  Douglas da tam isabetli bir transfer görüntüsü verdi bu önemli maçta.

Birinci ve ikinci bölgelerdeki görev anlayışı ne kadar olumlu bir görüntü verse de, üçüncü bölge hala kısır bir çelişki içersinde.

Rangelov ayaklarını hakim bir oyuncu olsa da rakibini sürati ile yıpratacak bir görüntüde değil. Ömer Ali zaman zaman kenarlardan aldığı toplarla orta alana kadar girme cesaretini gösterse de son hamleyi yapamadı.

Galatasaray'ın maçın 60. dakikasında hücum gücünü arttırması Torku Konyaspor'un defansa ağırlık vermesine neden oldu.

Bu durumu görenler belki takımın geriye yaslandığını sanırlar, ancak bu durmu iyi analiz etmek de yarar var.

Çünkü takım şimdiye kadar çıktığı İstanbul deplasmanlarında istediği puan ya da puanları alamadı. Ayrıca karşısında Galatasaray gibi bir rakip var. Bu durum da oyuncular doğal olarak öncelikle beraberlik duygusunu taşırlar. İstanbul deplasmanında Galatasaray'dan alınan bir puan bundan sonraki maçlara da yansıyacaktır.

Nedeni de ortada. İç sahada Galatasaray'ın dışında oynadığı maçlarda puan kaybetmemesi, yine İstanbul deplasmanlarında aldığı yenilgilerden başka dışarıda oynadığı maçlarda yenilgi almayıp puan cetvelinde kendisine saygın bir bulması, yine Ziaraat Türkiye Kupası'nda hiç yenilgi yüzü görmeden çeyrek finale kadar yükselmesi Torku Konyaspor'un ne denli başarılı bir takım olduğunun kanıtıdır.

Troku Konyaspor da hesaplar değişti. Ekip artık tamamen takım  gibi bir takım  oldu. Her oyuncu ne yaptığını biliyor. Yardımlaşma ve arkadaşının hatasını giderebilme yeteneğini benimsemiş. Bir de şu gol atma problemi çözümlenirse, her maç hem oyun hem de sonuç açısından tadından yenmeyecektir!

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.